Deklaracje zgłoszeniowe ZUS przeważnie należy składać w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności, a także w związku z zatrudnieniem pracownika. W toku prowadzenia działalności zdarzają się jednak liczne sytuacje, które generują potrzebę składania dokumentów zgłoszeniowych do ZUS. Dlatego w wFirma dla biur rachunkowych dodawanie deklaracji zgłoszeniowych zarówno dla samego przedsiębiorcy jak i dla osób zatrudnionych jest proste i przyjemne.
Deklaracje zgłoszeniowe ZUS w przypadku właściciela firmy, osoby współpracującej, jak i pracownika można wygenerować przechodząc do zakładki START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ.
Po wybraniu odpowiedniego zgłoszenia otworzy się okno z wyborem osoby. Należy wybrać osobę dla, której chcemy wygenerować deklaracje zgłoszeniowe ZUS.
Deklaracja ZUS ZUA składana jest w celu zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego przedsiębiorcy, pracownika lub osoby współpracującej. Deklaracje należy złożyć 7 dnia od daty powstania obowiązku ubezpieczeń.
Deklaracja ZUS ZZA służy do zgłoszenia pracownika lub osoby współpracującej wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. Deklaracje należy złożyć 7 dnia od daty powstania obowiązku ubezpieczenia.
Deklaracja ZUS ZWUA jest sporządzona w celu wyrejestrowania przedsiębiorcy, pracownika czy osoby współpracującej z ubezpieczenia ZUS. Czas na wyrejestrowanie z ubezpieczeń, to 7 dni od daty wygaśnięcia obowiązku ubezpieczeniowego lub jego zmiany. W wierszu “wyrejestrowanie od dnia” należy wpisać dzień następny po ustaniu obowiązku ubezpieczenia. Przykładowo, gdy Umowa o pracę została zakończona 15.05.2021 r. to wyrejestrowania należy dokonać od dnia 16.05.2021 r.
Deklaracja ZUS ZCNA sporządzana jest w celu zgłoszenia członków rodziny przedsiębiorcy, pracownika, czy osoby współpracującej do ubezpieczenia zdrowotnego. Po wybraniu odpowiedniej osoby pokaże się interaktywny druk, w którym należy wprowadzić dane o osobie, która powinna być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.
Na deklaracji ZUS ZFA zgłasza się płatników składek będącymi osobami fizycznymi. Osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą generują zgłoszenia lub dokonują zmiany w zgłoszeniu na formularzu CEIDG-1, który musi zostać przekazany do urzędu gminy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie przekazanego formularza CEIDG-1 sporządza dokumenty zgłoszeniowe płatnika składek. Na druku ZUS ZFA dokonuje się zgłoszenia przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które przykładową chcą zatrudnić pomoc domową i dla tej osoby będą płatnikiem składek.
Deklaracja ZUS ZIUA jest wypełniana dla osób zgłoszonych już na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA, w sytuacji gdy nastąpiły zmiany lub jest potrzeba korekty danych identyfikacyjnych przedsiębiorcy, pracownika czy osoby współpracującej. Po wybraniu odpowiedniej osoby pojawi się interaktywny druk, na którym w części “IV. Aktualne dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej” należy wprowadzić informacje (np. PESEL, nazwisko, imię, data urodzenia), które wymagają zmiany lub korekty.
Formularz ZUS ZSWA jest składany dla osób, które są ubezpieczone i wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych. Za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze należy opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Na dokumencie ZUS ZBA płatnik składek zawiadamia o numerze rachunku bankowego, o nowym rachunku, o zamknięciu rachunku i zmiany lub korekcie danych dotyczących rachunku bankowego
W celu zmiany/korekty danych, należy wypełnić blok III, w którym oznacza się “zamknięcie rachunku”, wprowadzając wcześniej zgłoszony rachunek. Następnie należy wypełnić blok IV, w którym zgłasza się “nowy rachunek”, wprowadzając poprawny numer rachunku. Dokument ZUS ZBA to załącznik do formularza ZUS ZPA lub ZUS ZFA.
Formularz ZUS ZAA jest wypełniany przez płatnika składek, który chce zawiadomić o adresie jego działalności gospodarczej, o nowym adresie prowadzenia działalności gospodarczej, likwidacji działalności pod wcześniejszym adresem i o zmianie lub korekcie adresu prowadzenia działalności gospodarczej.
W celu zmiany/korekty danych, należy wypełnić blok III, w którym oznacza się “Zakończenie prowadzenia działalności pod adresem” wprowadzając wcześniej zgłoszony adres. Następnie należy wypełnić blok IV, w którym zgłasza się “nowy adres” wprowadzając poprawny adres. Dokument ZUS ZAA składa się w przypadku, gdy adres prowadzenia działalności jest inny niż adres siedziby, jest załącznikiem do formularza ZUS ZPA lub ZUS ZFA.
Aby ustalić wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe za dany rok, płatnicy mają obowiązek przekazywać informacje na druku ZUS IWA. Muszą jednak spełniać następujące warunki:
W deklaracji podaje się dane dotyczące m.in. liczby ubezpieczonych osób, rodzaju prowadzonej działalności według PKD, a także danych dotyczących wypadków przy pracy.
ZUS OSW składa się w celu skrócenia okresu przechowywania akt, wyłącznie w przypadku pracowników zatrudnionych w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2018 roku. Jest to oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych ZUS RIA. Możliwe jest także odwołanie oświadczenia ZUS OSW, pod warunkiem, że nie złożono jednak jeszcze pierwszego raportu informacyjnego ZUS RIA
Raport informacyjny ZUS RIA składa się za ubezpieczonych, którzy byli pracownikami lub byli zleceniobiorcami w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2018 roku. ZUS RIA można także przygotować dla pracowników spoza systemu.
Tworzenie raportów RIA zostało omówione w artykule Tworzenie raportów OSW i RIA w systemie.