Obowiązkiem każdego pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy dla zatrudnionych pracowników. Ewidencja czasu pracy może być prowadzona w dowolnej formie i powinna zawierać informacje dotyczące pracy w poszczególnych dniach, urlopach, nieobecności w pracy. Dzięki prawidłowemu prowadzeniu ewidencji czasu pracy nieobecności, mające wpływ na wynagrodzenie pracownika, zostaną ujęte na liście płac, odpowiednio zmieniając kwotę wynagrodzenia.
Ewidencja czasu pracy jest dostępna w szczegółach pracownika. Przechodząc do zakładki KADRY » PRACOWNICY i klikając na jego imię i nazwisko.
Następnie pojawi się okno Szczegóły pracownika, należy przejść do zakładki CZAS PRACY gdzie z kolei znajduje się zakładka Ewidencji czasu pracy.
Zakładka ta umożliwia dodanie nieobecności pracownika oraz innych terminów. Dzięki niej można ewidencjonować godziny nadliczbowe, nocne.
System domyślnie przyjmuje dla pracownika dzienną normę czasu pracy zgodną z wymiarem etatu, np. przy 1/4 etatu program domyślnie zakłada, że pracownik świadczy pracę od poniedziałku do piątku po 2h dziennie. Ewidencja czasu pracy w przypadku pracownika zatrudnionego na pełen etat wykazuje pracę 8 godzin dzienne od poniedziałku do piątku. Godziny nominale można zmieniać za pomocą funkcji: Kalendarz pracy u pracowników oraz Zmień typ dnia.
Możliwość modyfikowania liczby godzin pracy dostępna jest poprzez AKCJE » CZAS PRACY.
Godziny te można modyfikować również poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na dany dzień i wybranie z listy rozwijanej opcji CZAS PRACY.
Niebieska ikonka “Jak to działa?” pokazuje wyjaśnienie i tłumaczy znaczenie użytych symboli, a opisane przykłady pomogą w prawidłowym wprowadzeniu godzin.
Za pracę w godzinach nadliczbowych, pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie i dodatek w wysokości 50%.
Przykład 1.
Pracownik pracował 11 godzin, zakładając, że pracuje po 8 godzin dziennie i tyle też miał zaplanowane, to wypracował tego dnia 3 godziny nadliczbowe.
Dodatek 100% wynagrodzenia przysługuje pracę nadgodzinach przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy (zgodnie z rozkładem czasu pracy).
Przykład 2.
Szczególne potrzeby pracodawcy spowodowały, że pracownik był w pracy w niedzielę 5 godzin, a nie był to jego dzień pracujący. W tej sytuacji przysługuje mu dodatek - 100% stawki godzinowej.
Za pracę w godzinach nocnych przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej, która wynika z minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym.
Przykład 3.
Danego dnia pracownik przepracował danego dnia 8 godzin, z czego 2 godziny przypadały w porze nocnej ustalonej przez zakład. Za 2 godziny powinien dostać 20% dodatek za pracę w nocy.
Wprowadzone godziny nocne będą zaznaczone na grafiku pracownika, który jest dostępny w Szczegółach pracownika » CZAS PRACY » GRAFIK.
Przykład 4.
Pracownik przepracował w danym dniu 12 godzin, czyli miał 4 godziny nadliczbowe z czego 2 godziny przypadły na pracę w nocy. Za godziny nadliczbowe w porze nocnej przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 100% stawki godzinowej oraz 20% stawki godzinowej minimalnego wynagrodzenia. Za dwie pozostałe godziny nadliczbowe, dostaje dodatek 50% stawki godzinowej.
Odbiór nadgodzin na wniosek pracownika odbywa się w proporcji 1:1.
Przykład 5.
W danym dniu pracownik był w pracy 10 godzin czyli miał 2 godziny nadliczbowe. Na wniosek pracownika następuje odbiór tych godzin w tym samym wymiarze czas wolny do końca okresu rozliczeniowego.
Przykład 6.
Pracownik na swój wniosek odbiera wcześniejsze nadgodziny. Zgodnie z rozkładem pracownik ma zaplanowane 8 godzin pracy, ale przepracowuje 6 godzin, a pozostałe 2 godziny odbiera.
Gdy czas wolny za godziny nadliczbowe oddawany jest na wniosek pracodawcy należy to zrobić w wymiarze w proporcji 1:1,5 czyli za 1 godzinę nadliczbową oddaje się 1,5 godziny.
Przykład 7.
Pracownik posiada 4 godziny nadliczbowe. Zgodnie z rozkładem czasu pracy miał zaplanowane w danym dniu 8 godzin, ale na wniosek pracodawcy skorzystał z odbioru 6 godzin (odbierał nadgodziny w proporcji 1:1,5). Skończył pracę po 2 godzinach.
Przykład 8.
Pracownik z 8 godzinną normą czasu pracy w danym dniu świadczyła pracę jedynie przez 7 godzin. Razem z pracodawcą ustalił, że niedopracowana godzina zostanie potrącona z wynagrodzenia.
Jeżeli pracownik korzysta z opieki godzinowej wówczas w godzinach przepracowanych należy podać godziny pracy, natomiast godziny opieki należy odnotować w oknie opieka. W ten sposób należy wprowadzić opiekę nad dzieckiem na godziny. Po ich dodaniu w grafiku pracownika pojawi się oznaczenie - symbol czerwonego trójkąta. Natomiast tak wprowadzona opieka zostanie także uwzględniona podczas wyliczania wynagrodzenia.
Przykład 9.
Pracownik z 8 godzinną normą czasu pracy w danym dniu świadczyła pracę jedynie przez 7 godzin a na 1 godzinę bierze opieka nad dzieckiem.
Użytkownik systemu ma możliwość wydrukować ewidencję czasu pracy pracownika za dany miesiąc poprzez wykorzystanie dostępnych Akcji. W tym celu należy kliknąć DRUKUJ.
System automatycznie wygeneruje i pobierze na dysk użytkownika dokument ECP. Dokument jest dostępny w formacie PDF.
Ewidencja czasu pracy pozwala na łatwe rejestrowanie czasu pracy. Osobą odpowiedzialną za prowadzenie ewidencji jest zawsze pracodawca.