Faktura VAT OSS - jak wystawić?

Procedura VAT OSS stanowi ułatwienie rozliczenia transakcji zagranicznych zarówno po stronie klienta jak i biura rachunkowego które nie musi sporządzać deklaracji rozliczeniowych składanych w krajach w których klient dokonuje sprzedaży. Procedura ta pozwala na rozliczenie się z tytułu zagranicznego podatku VAT na jednej deklaracji składanej w polskim urzędzie tj. Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa Śródmieście.

Faktura VAT OSS - ustawienia systemu

Aby możliwe było wystawienie faktury w procedurze VAT OSS należy w pierwszej kolejności przejść do zakładki: USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK VAT oraz zaznaczyć opcję:

  • PODATNIK VAT ZAREJESTROWANY W OSS - gdy przedmiotem sprzedaży są wyłącznie usługi na rzecz osób prywatnych z innych krajów UE,
  • PODATNIK VAT ZAREJESTROWANY W OSS i ZAGRANICZNA SPRZEDAŻ WYSYŁKOWA - jeżeli przedmiotem sprzedaży są towary w systemie wysyłkowym lub towary i usługi.

Faktura VAT OSS

Możliwość zaznaczenia opcji ZAGRANICZNA SPRZEDAŻ WYSYŁKOWA dostępna jest wyłącznie w sytuacji gdy klient biura posiada moduł Magazynu oraz dodatek integratora e-commerce o czym więcej w artykule: Dodatki w systemie wfirma.pl - jak je uruchomić?

Jak wystawić fakturę VAT OSS?

W celu wystawienia faktury VAT sprzedaży należy przejść do zakładki PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ. Wprowadzając dane kontrahenta jako identyfikator należy wybrać opcję BRAK a następnie uzupełnić wymagane pola wybierając zagraniczną STAWKĘ VAT właściwą dla kraju nabywcy.

faktura vat oss

Dzięki temu system wyświetli podzakładkę OSS w której należy wybrać RODZAJ SPRZEDAŻY.

faktura vat oss

Możliwość wyboru jako Rodzaj sprzedaży opcji WSTO dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość możliwa jest wyłącznie przy włączonej opcji Zagranicznej sprzedaży wysyłkowej w ustawieniach podatku VAT.

Wystawiona faktura VAT OSS trafi do Księgi Przychodów i Rozchodów/Ewidencji przychodów oraz do Rejestru sprzedaży VAT OSS. Dodatkowo, transakcja zostanie wykazana w deklaracji VIU-DO. Jeżeli faktura wystawiona została w walucie innej niż euro, system dokona automatycznego przeliczenia wartości faktury na euro w momencie generowania deklaracji VIU-DO.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska