Wskazany w poniższym artykule schemat wystawiania faktury z odwrotnym obciążeniem obejmuje sprzedaż towarów bądź usług do 31 października 2019 r. Od 1 listopada 2019 r. towary i usługi z załącznika nr 11 i 14 ustawy o VAT zostały połączone w jednym załączniku nr 15 ustawy o VAT, natomiast mechanizm odwrotnego obciążenia został zastąpiony obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności, co zostało szczegółowo opisane w artykule: Obowiązkowy split payment - od listopada 2019? Jak się przygotować?
Aby móc wystawić fakturę zaliczkową z odwrotnym obciążeniem w pierwszej kolejności należy wystawić fakturę pro formę z odwrotnym obciążeniem w zakładce PRZYCHODY » PRO FORMY » DODAJ » ZAMÓWIENIE. Należy pamiętać, że pro forma powinna zostać wystawiona na 100% zamówienia.
W sytuacji gdy zamówienie obejmuje:
W celu wystawienia faktury zaliczkowej należy przejść do zakładki: PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ ZALICZKOWĄ, gdzie należy wybrać uprzednio wystawioną pro formę. W oknie, które się pojawi należy wprowadzić faktycznie otrzymaną kwotę i kliknąć ZAPISZ.
Tak wystawiona faktura zaliczkowa zostanie ujęta wyłącznie w Rejestrze sprzedaży VAT.
W celu wystawienia faktury zaliczkowej - końcowej należy przejść do zakładki PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ KOŃCOWĄ, gdzie wybieramy pro formę uprzednio wystawioną. Następnie pojawi się okno, w którym można zmienić uzupełnione przez program dane. W polu POZOSTAŁO program automatycznie wyświetla kwotę pozostałą do rozliczenia pro formy, a w oknie ZAPŁACONO wprowadzamy kwotę ,którą zapłacił nabywca. W sytuacji, jeśli nie nabywca nie zapłacił zostawiamy pole puste, natomiast jeśli zapłacił całość wystarczy zaznaczyć okno obok.
W przypadku gdy faktury zaliczkowe obejmują całość zapłaty za dane zamówienie, nie ma konieczności wystawiania faktury końcowej. W takiej sytuacji należy ująć przychód na podstawie wystawionych faktur zaliczkowych, pod datą realizacji transakcji w: