Jedno konto do wpłaty składek ZUS - indywidualny numer rachunku

Jedno konto do wpłaty składek ZUS ma ułatwić rozliczenia z ZUSem. Przedsiębiorcy opłacają składki jednym przelewem, natomiast to ZUS proporcjonalnie dzieli jedną wpłatę na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. W systemie wFirma dla biur rachunkowych bez problemu można wprowadzić informacje o numerze tego rachunku, dzięki czemu w odpowiednich miejscach będzie on generowany.

Jedno konto do wpłaty składek ZUS - informacja o indywidualnym numerze rachunku

Każdy z przedsiębiorców powinien znać swój numer rachunku składkowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesyła listem poleconym informację o nim. Ważne jest, by w sytuacji gdy przedsiębiorca nie otrzyma listu z NRS, powinien skontaktować się z ZUS. Może to zrobić poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej lub osobiście w placówce. Indywidualny numer rachunku w ZUS można również sprawdzić na stronie:  www.eskladka.pl.

Jedno konto do wpłaty składek ZUS -  eskladka.pl

Od1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy wpłacają składki na indywidualne konto nadane przez ZUS.

Indywidualny numer rachunku w ZUS  wprowadzanie do systemu

W zakładce USTAWIENIA » PODATKI » ZUS można wprowadzić indywidualny numer rachunku w ZUS. 

Jedno konto do wpłaty składek ZUS w ustawieniach

Wprowadzenie indywidualnego numeru rachunku jest również możliwe podczas generowania druczka przelewów START » ZUS » ROZLICZENIOWE » DRUKUJ » DRUCZEK PRZELEWU. Jeżeli numer rachunku wcześniej nie został uzupełniony w ustawieniach pojawi się okno “Uzupełnianie danych” gdzie należy wprowadzić NRS. Wprowadzony numer rachunku będzie widoczny na druczku przelewu do ZUS.

Jedno konto do wpłaty składek ZUS - druczek przelewu

Dobrowolne chorobowe a jedno konto do wpłaty składek ZUS

Wpłaty dokonywane przez przedsiębiorców od stycznia 2018 Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszej kolejności rozliczy na najstarsze zaległości wraz z odsetkami, a następnie dopiero na bieżące składki. W przypadku, gdy przedsiębiorca posiada zadłużenie na koncie, musi liczyć się z przerwaniem ubezpieczenia chorobowego, a co za tym idzie odmowy przyznania zasiłku w przypadku zwolnienia lekarskiego. Aby mieć kontrolę i wgląd do rozliczeń z ZUS zaleca się założenie profilu na platformie PUE ZUS. Dzięki Platformie Usług Elektronicznych przedsiębiorca będzie mógł uzyskać informacje od ZUS w zakresie rozksięgowania zapłaconych składek i reagować na powstałe nieprawidłowości.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Dbamy o dostarczanie najwyższej jakości kompleksowego narzędzia do prowadzenia księgowości firmy. Przestrzegamy, aby wszystkie procesy, odbywające się w ramach modyfikacji systemu, przeprowadzane były zgodnie z polityką jakości ISO 9001.
Bartłomiej Lazarowicz Kierownik Działu Jakości Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Bartłomiej Lazarowicz