W niektórych sytuacjach m.in. w przypadku powrotu do zwolnienia z VAT, konieczna może okazać się korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć, którą podatnicy powinni wykazać w JPK V7. Kwotę korekty należy wprowadzić w systemie bezpośrednimi wpisami m.in. w rejestrze VAT w związku z tym wyłącznie pracownicy biura mogą dokonać odpowiednich wpisów.
Obliczoną poza systemem wartość korekty VAT należy wprowadzić w zakładce EWIDENCJE » REJESTR VAT ZAKUPÓW » DODAJ WPIS, zaznaczyć opcję BRAK KONTRAHENTA, a następnie w podzakładce ZAAWANSOWANE, po zaznaczeniu opcji KOREKTA PODATKU NALICZONEGO OD POZOSTAŁYCH NABYĆ pojawi się dodatkowe pole - PODATEK NALICZONY, w którym należy wprowadzić kwotę korekty.
Wprowadzona do systemu korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć zostanie ujęta w JPK V7, w polu Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć.
W celu ujęcia korekty podatku naliczonego od pozostałych nabyć w KPiR należy wystawić w systemie dowód wewnętrzny (DW) poprzez zakładkę: WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » DOWÓD WEWNĘTRZNY.
W przypadku korekty VAT związanej z towarami handlowymi i materiałami, jako schemat księgowy należy wybrać opcję ZAKUP TOWARÓW HANDLOWYCH.
Tak wystawiony DW zostanie zaksięgowany w kolumnie 10 KPiR - Zakup towarów handlowych i materiałów.
W przypadku korekty podatku naliczonego od nabyć związanych z pozostałymi składnikami majątku (innymi niż środki trwałe) należy przejść do zakładki WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » DOWÓD WEWNĘTRZNY. Jako schemat księgowy należy wybrać opcję KOSZTY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI. Tak wystawiony DW zostanie zaksięgowany w kolumnie 13 KPiR - Pozostałe wydatki.