W przypadku gdy podatnik nie ureguluje należności wynikającej z danej faktury kosztowej w terminie 90 dni licząc od daty terminu płatności faktury jest zobowiązany do korekty odliczonego wcześniej podatku VAT naliczonego. Potocznie mówi się, że jest to tzw. „ulga na złe długi”. Związku z tym, system monitoruje wszystkie wpisy według wcześniej opisanej zasady.
W sytuacji gdy zobowiązanie względem kontrahenta nie zostało odpowiednio rozliczone w systemie oraz nie doszło do jego uregulowania w całości w ustawowym terminie 90 dni, system pod datą ostatniego dnia miesiąca, w którym mija 90 dzień od upływu terminu płatności, dokona wpisów wyksięgowujących z rejestru zakupu VAT w zakładce EWIDENCJE » REJESTR VAT ZAKUPÓW.
Podczas generowania deklaracji VAT, poprzez zakładkę START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY » DODAJ » DODAJ JPK V7, za okres, w którym korekta podatku VAT powinna nastąpić, system zaprezentuje informację o wydatkach, które będą podlegały korekcie:
Po uregulowaniu zobowiązania w całości lub w części, informację tę należy wprowadzić do systemu rozliczając fakturę wg. wskazówek podanych w kolejnym akapicie. Wówczas faktury zostaną również ujęte w korekcie odliczeń podatku VAT zwiększając VAT naliczony o całą wartość podatku z faktury (gdy została opłacona w całości) lub proporcjonalnie (gdy faktura została uregulowana w części).
W związku z powyższym bardzo istotne jest oznaczanie faktur jako opłaconych po faktycznym dokonaniu płatności. W systemie można zrobić to na trzy sposoby: