Księgowanie odwrotnego obciążenia w kosztach dotyczącego usług budowlanych wymaga wybrania w systemie odpowiedniej stawki VAT oraz zaznaczenia opcji, która pozwoli na ujęcie kosztu w odpowiednich rejestrach VAT.
Od 1 listopada 2019 r mechanizm odwrotnego obciążenia został zastąpiony mechanizmem podzielonej płatności. W związku z tym, poniższy artykuł przedstawia ścieżkę księgowania faktur zakupowych związanych z usługami budowlanymi zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 października 2019. Faktury za zakup usług budowlanych z mechanizmem podzielonej płatności po 1 listopada 2019 r. należy księgować zgodnie z artykułem
Faktura z mechanizmem podzielonej płatności wystawiona poza systemem.
Fakturę z adnotacją odwrotne obciążenie powinno się wprowadzić do systemu poprzez zakładkę
WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT, w oknie edycji, należy uzupełnić podstawowe dane, wybrać odpowiedni rodzaj wydatku, wprowadzić odpowiednią krajową stawkę VAT oraz wartość netto z otrzymanego dokumentu.

W celu zastosowania odpowiedniego schematu księgowego, należy przejść do zakładki IMPORT Z ZAGRANICY I INNE ZAAWANSOWANE i zaznaczyć opcję VAT ROZLICZA NABYWCA.

Tak zaksięgowany wydatek zostanie ujęty w Rejestrze zakupu i sprzedaży VAT oraz w kolumnie 13 KPiR - pozostałe wydatki.
Na skróty
Faktury online dla Twojego klienta
- Kontroluj należności
- Korzystaj z bezpiecznej e-faktury
- Wszystkie rodzaje faktur: z VAT, bez VAT, MOSS, zaliczkowa, końcowa, VAT marża itd
Załóż bezpłatne konto
Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Kliknij i polub jeśli pomogliśmy :)