Masowe generowanie PIT-11 i IMIR i ich zbiorcza wysyłka do pracowników z wFirma

Zakończenie roku to okres, kiedy biura rachunkowe mają szczególnie dużo pracy. Twórcy systemu wFirma dla Biur Rachunkowych wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i udostępniają narzędzia, które maksymalnie zoptymalizują pracę księgowych i kadrowych. Jedną z takich funkcji jest masowe generowanie PIT-11 i IMIR i ich zbiorcza wysyłka do pracowników. Poniżej instrukcja jak korzystać z tej funkcji!

Jak sporządzić PIT-11 dla wielu pracowników?

W celu wygenerowania deklaracji PIT-11 dla osób, które były rozliczane w danym roku kalendarzowym należy przejść do zakładki KADRY » DEKLARACJE i następnie wybrać opcję DODAJ DEKLARACJĘ » DEKLARACJA DOCHODÓW PRACOWNIKA (PIT 11).

Masowe generowanie PIT-11 i IMIR i ich zbiorcza wysyłka do pracowników - dodawanie PIT

W oknie dialogowym jakie się pojawi należy w polu PRACOWNIK wybrać opcję WSZYSCY PRACOWNICY Z DOCHODEM W DANYM ROKU, ustawić odpowiedni rok i zapisać zmiany.

Masowe generowanie PIT-11 i IMIR i ich zbiorcza wysyłka do pracowników - PIT dla wszystkich

Dzięki temu każdemu pracownikowi, który otrzymał we wskazanym okresie wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych zostanie utworzone to zeznanie.

Seryjne dodawanie informacji dla osoby ubezpieczonej (IMIR)

Aby zbiorczo wygenerować informację roczną dla każdej osoby, która została objęta w danym roku ubezpieczeniami w ZUS należy przejść do KADRY » DEKLARACJE i kliknąć na DODAJ DEKLARACJĘ » INFORMACJA ROCZNA DLA OSOBY UBEZPIECZONEJ.

Masowe generowanie PIT-11 i IMIR i ich zbiorcza wysyłka do pracowników - dodawanie IMIR

W oknie dialogowym w polu PRACOWNIK należy wybrać WSZYSCY PRACOWNICY ZE SKŁADKAMI W DANYM ROKU, wskazać okres za jaki ma zostać sporządzony ten dokument i zapisać zmiany.

Masowe generowanie PIT-11 i IMIR i ich zbiorcza wysyłka do pracowników - wybór osób

Masowa wysyłka deklaracji PIT–11 oraz IMIR do pracowników

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, wFirma dla Biur Rachunkowych daje możliwość zbiorczej wysyłki utworzonych PIT-11 oraz IMIR bezpośrednio na mailowy adres pracownika. Aby było to możliwe należy się upewnić, że w danych pracownika został podany prawidłowy e-mail, a można to zrobić w KADRY » PRACOWNICY » ZAZNACZENIE PRACOWNIKA » MODYFIKUJ, zakładka PODSTAWOWE INFORMACJE pole ADRES E-MAIL. Dodatkowo, aby wysłać wspomniane deklaracje elektronicznie konieczne jest posiadanie podpisu kwalifikowanego

Wysyłka takiego zestawu dokumentów odbywa się w zakładce KADRY » DEKLARACJE,. W tym miejscu należy zaznaczyć wszystkich pracowników, którym powinniśmy przekazać dokumenty a następnie wybrać z górnego paska akcje WYŚLIJ/EKSPORTUJ» WYŚLIJ DO PRACOWNIKÓW.

Masowe generowanie PIT-11 i IMIR i ich zbiorcza wysyłka do pracowników - jak wygląda wysyłka

Wówczas pojawi się okno dialogowe, w którym Użytkownik może podpisać wszystkie wspomniane druku i wysłać je do pracowników, a także uzupełnić treść wiadomości do pracownika i zaznaczyć czy chce otrzymać potwierdzenie odbioru tej wiadomości

Wysyłka odbywa się za pomocą przycisku PODPISZ I WYŚLIJ DO PRACOWNIKÓW.

Masowe generowanie PIT-11 i IMIR i ich zbiorcza wysyłka do pracowników - podpisywanie deklaracji

Po wybraniu tej opcji, rozpocznie się proces podpisywania i wysyłania wiadomości (zielona ikona będzie komunikowała o pomyślnym wysłaniu tych informacji. Dodatkowo na liście deklaracji przy pracowniku będzie widoczna ikona @ potwierdzająca wysyłkę dokumentów.

Masowe generowanie PIT-11 i IMIR i ich zbiorcza wysyłka do pracowników - potwierdzenie wysłania

Warto mieć na uwadze, że informacja o potwierdzeniu odbioru wiadomości zostanie wyświetlona przy mailu pracownika, o ile jego poczta elektroniczna na takie powiadomienie pozwoli. Tylko wtedy ikona @ zmieni kolor na zielony.

Pracownik otrzyma maila z załączonymi dokumentami. Załącznik jest szyfrowany numerem Pesel oraz kodem pocztowym adresu zamieszkania. W mailu jest instrukcja odszyfrowania tych dokumentów.

Masowe generowanie PIT-11 i IMIR i ich zbiorcza wysyłka do pracowników to znaczne uproszczenie dla biur, które borykają się z wysyłką wielu takich deklaracji do pracowników swoich klientów. Pozwala to znacząco zaoszczędzić czas oraz pieniądze na tradycyjnej wysyłce listownej i staniu w kolejkach na poczcie.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Dbamy o dostarczanie najwyższej jakości kompleksowego narzędzia do prowadzenia księgowości firmy. Przestrzegamy, aby wszystkie procesy, odbywające się w ramach modyfikacji systemu, przeprowadzane były zgodnie z polityką jakości ISO 9001.
Bartłomiej Lazarowicz Kierownik Działu Jakości Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Bartłomiej Lazarowicz