Mikrorachunek podatkowy - jak poprawnie wprowadzić w systemie?

Od 1 stycznia 2020 roku podatnicy są zobowiązani wpłacić podatek PIT, CIT i VAT na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy, który należy wygenerować przez specjalny Generator mikrorachunku podatkowego udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Taki rachunek należy wprowadzić w systemie MojeBiuro24.pl, dzięki czemu użytkownicy będą mogli opłacić podatki bezpośrednio z systemu, eksportować przelewy do banku lub generować druczki przelewów za zapłatę podatków ze wskazaniem właściwego rachunku podatkowego.

Jak dodać w systemie MojeBiuro24.pl mikrorachunek podatkowy?

W systemie MojeBiuro24.pl mikrorachunek podatkowy może dodać wyłącznie opiekun firmy lub szef biura. Przedsiębiorca nie ma możliwości samodzielnego dodania mikrorachunku.

Mikrorachunek dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Po wygenerowaniu mikrorachunku podatkowego w celu jego dodania na koncie klienta lub biura rachunkowego należy przejść do zakładki USTAWIENIA » PODATKI » OGÓLNE, gdzie w pozycji INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE - MIKRORACHUNEK należ wprowadzić numer mikrorachunku wygenerowanego na stronie Ministerstwa Finansów (na podstawie podania NIP firmy).


Po uzupełnieniu numeru mikrorachunku i sprawdzeniu jego poprawności należy go potwierdzić poprzez kliknięcie w opcję POTWIERDZIĆ POPRAWNOŚĆ i zapisać.

Mikrorachunek - potwierdzenie rachunku

Po zapisaniu na wskazany numer mikrorachunku podatkowego podatnik będzie mógł dokonać zapłaty podatków VAT i PIT poprzez:

  • szybkie płatności za podatki,
  • eksport przelewów do banku,
  • generowanie druczków przelewu

Mikrorachunek dla spółki i wspólników

W przypadku spółek należy pamiętać, że w celu zapłaty:

  • zaliczek na podatek dochodowy wspólników - dla każdego wspólnika należy wprowadzić osobny mikrorachunek podatkowy (generowany na podstawie NIP wspólnika),
  • podatku VAT i zaliczek na PIT za pracowników - należy wygenerować mikrorachunek dla spółki (generowany na podstawie NIP spółki).

W celu dodania w systemie mikrorachunku podatkowego dla wspólników należy przejść do zakładki USTAWIENIA » DANE PODSTAWOWE » RODZAJ FIRMY I WŁAŚCICIELE. W oknie należy zaznaczyć dodanego wspólnika (każdego osobno) i wybrać opcję MODYFIKUJ » MODYFIKUJ (jeżeli spółka nie ma jeszcze dodanych wspólników to należy wybrać opcję DODAJ), wówczas w oknie modyfikowania (lub dodawania) wspólnika należy przejść do podzakładki URZĄD SKARBOWY i uzupełnić pole INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE - MIKRORACHUNEK.

mikrorachunek

Po uzupełnieniu mikrorachunku wspólnika należy wybrać kliknąć opcję POTWIERDŹ POPRAWNOŚĆ i zapisać.
Natomiast, aby uzupełnić numer mikrorachunku podatkowego dla samej spółki należy przejść do zakładki USTAWIENIA » PODATKI » OGÓLNE, gdzie w pozycji INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE - MIKRORACHUNEK SPÓŁKI należy podać mikrorachunek spółki, po zweryfikowaniu poprawności numeru należy wybrać opcję POTWIERDŹ POPRAWNOŚĆ i zapisać.

mikrorachunek

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy innowacyjność serwisu popartą wieloletnim doświadczeniem w branży księgowości i zarządzania biznesem. Cały czas monitorujemy zmiany oraz trendy zachodzące w sposobie prowadzenia i rozwijania firmy.
Beata Kostrzycka Dyrektor ds. Rozwoju Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Beata Kostrzycka