Pierwsze kroki - pełna księgowość w systemie wfirma dla biur rachunkowych

System wfirma dla biur rachunkowych posiada moduł pełnej księgowości. Funkcja pełna księgowość udostępniona jest w fazie beta co oznacza że jest on obecnie rozwijany by w roku 2023 mógł być również udostępniony w pakietach indywidualnych.

Jak uruchomić pełną księgowość?

Funkcja pełnej księgowości dostępna jest od 01.01.2022 roku w pakietach dla biur rachunkowych na nowo dodanych firmach. Aby dodać firmę będąc zalogowanym do innej firmy należy przejść poprzez kliknięcie w nazwę biura rachunkowego/firmy po lewej stronie rozwijającej listę firm i wybór opcji +DODAJ FIRMĘ.

Funkcja pełnej księgowości dla biur rachunkowych udostępniona jest do końca roku 2022 bez opłat. Zachęcamy do testowania i dzielenia się opinią! Od roku 2023 pełna księgowość pojawi się do wyboru również w pakietach indywidualnych przedsiębiorców.

Aby uruchomić księgi rachunkowe należy przejść do zakładki USTAWIENIA » PODATKI  » PODATEK DOCHODOWY i zaznaczyć KSIĘGI RACHUNKOWE oraz wybrać formę zapłaty zaliczki na CIT: miesięczna lub kwartalna.

Pierwsze kroki pełna księgowość 

Rozpoczęcie pracy z pełną księgowością wymaga konfiguracji ustawień konta - do wyboru mamy wzorcowe schematy lub indywidualnie tworzone.

Zdefiniowanie roku obrotowego»

Rok obrotowy definiuje się w zakładce USTAWIENIA » ROK OBROTOWY I OKRESY KSIĘGOWE » ROK OBROTOWY » DODAJ.

W oknie jakie się pojawi należy wybrać zakres dat rozpoczęcia i zakończenia roku obrotowego; wskazać symbol roku który będzie później używany przy filtrach. Z tego poziomu możliwe jest również zdefiniowanie planu kont:

 • zastosuj wzorcowy plan kont - wybranie tej opcji spowoduje utworzenie wzorcowego planu kont oraz wzorcowych schematów księgowych; (bardzo wygodne rozwiązanie, skorzystanie z tej funkcji daje możliwość szybkiego startu w systemie z możliwością dopisania kont jakie będą dodatkowo potrzebne)
 • utwórz własny plan kont - po wybraniu tej opcji możesz zaimportować lub utworzyć własny plan kont. Wybranie tej opcji nie spowoduje utworzenia ani przeniesienia schematów księgowych - musisz utworzyć je sam.

Pole RODZAJ FIRMY pomaga przy wyborze wzorcowego planu kont na zdefiniowanie właściwych dla rodzaju spółki kont.

Plan kont

W przypadku wyboru własnego planu kont lub chęci uzupełnienia wzorcowego o dodatkowe konta należy przejść do USTAWIENIA »PODATKI» PLAN KONT I SCHEMATY KSIĘGOWE. 

Więcej na temat tworzenia planu kont w artykule: Plan kont w systemie wfirma.

Kartoteki

Uzupełnieniem planu kont są kartoteki. Każda ze zdefiniowanych kartotek ma swoje miejsce w systemie gdzie jest tworzona.

 • kontrahenci - aby ją uzupełnić przejść do CRM » KONTRAHENCI » DODAJ KONTRAHENTA
 • środki trwałe - aby ją uzupełnić przejść do EWIDENCJE » ŚRODKI TRWAŁE » DODAJ ŚRODEK TRWAŁY
 • bank - aby ją uzupełnić przejść do USTAWIENIA » DANE PODSTAWOWE » DANE IDENTYFIKACYJNE » RACHUNKI BANKOWE
 • kasa -  USTAWIENIA » INNE » KASA 
 • magazyny - USTAWIENIA » INNE » MAGAZYNY

Schematy księgowe

W zakładce USTAWIENIA »PODATKI» PLAN KONT I SCHEMATY KSIĘGOWE istnieje możliwość podglądu domyślnie zdefiniowanych przy wzorcowym planie kont schematów księgowych jak i tworzenia własnych. 


Bilans otwarcia

W celu wprowadzenia bilansu otwarcie należy przejść do zakładki USTAWIENIA »PODATKI» BILANS OTWARCIA » DODAJ:

 • utwórz nowy - otwiera okno w którym wprowadzamy wartości bilansu ręcznie
 • przenieś z roku poprzedniego - jeżeli zachowana będzie ciągłość działania w systemie BO można pobrać z danych bilansu zamknięcia poprzedniego roku obrotowego
 • zaimportuj z pliku - możliwość pobrania BO z zewnętrznego systemu [funkcja w przygotowaniu]

Przed dodaniem BO należy pamiętać o uzupełnieniu kartotek i planu kont z tymi kontami jakie mają widnieć na BO.
 

Aby wprowadzić wartości bilansu należy kliknąć ikonkę ołówka i wprowadzić wpis. Dane wprowadzone przez BO pojawią się w zakładce EWIDENCJE » KSIĘGA HANDLOWA » ZESTAWIENIE OBROTÓW I SALD.

Dokumenty wystawiane i księgowane w systemie

W systemie mogą być generowane/wprowadzane dokumenty:

Jak zautomatyzować pracę na pełnej księgowości?

System wFirma dla biur rachunkowych pozwala księgowym zautomatyzować swoją pracę poprzez funkcje:

Podziel się opinią i zgłoś swój pomysł - pełna księgowość w systemie wfirma.pl

Zachęcamy biura rachunkowe do dzielenia się opinią i pomysłami na rozwój systemu do pełnej księgowości poprzez zakładkę STRAT » STRONA GŁÓWNA » DODAJ SUGESTIĘ.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
FAQ czyli najczęściej zadawane pytania
 • Jak przenieść dane z konta z KPiR na pełną księgowość?
  Jeżeli konto zostało założone w roku 2022 wystarczy przejść do zakładki USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY i zaznaczyć KSIĘGI RACHUNKOWE.

  Jeżeli konto było założone przed 2022 rokiem konieczne będzie utworzenie nowego konta dla tego samego klienta +DODAJ FIRMĘ. W celu przeniesienia danych z kadr polecamy artykuł https://pomoc.wfirma.pl/-przeniesienie-kadr-z-innego-systemu-do-wfirma.
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska