Pobieranie UPO dla JPK jako potwierdzenie wysyłki JPK

Dokonuję z systemu wFirma dla Biur Rachunkowych wysyłki plików JPK VAT moich klientów. Chciałabym mieć potwierdzenie wysyłki JPK do Ministerstwa. Czy masowe pobieranie UPO dla JPK jest możliwe w systemie?

Małgorzata, Łódź

 

Wszyscy czynni podatnicy VAT od stycznia 2018 roku są zobowiązani do wysyłki pliku JPK_VAT do Ministerstwa Finansów. System wFirma dla Biur Rachunkowych umożliwia wygenrowanie i wysyłkę pliku, o czym więcej w artykule: JPK VAT - Jednolity Plik Kontrolny dla Rejestrów VAT. Co ważne, podatnicy którzy chcą mieć pewność, że plik został poprawnie wysłany mają do dyspozycji funkcję umożliwiającą pobieranie UPO dla JPK.

Pobieranie UPO dla JPK VAT możliwe jest w momencie, gdy przy wysłanym pliku pojawia się zielona koperta oznaczająca, że plik został dostarczony do MF. Jeżeli koperta ma kolor czerwony to informuje użytkownika o tym, że plik nie został wysłany i należałoby zapoznać się z przyczyną błędu poprzez pojawiający się kod wysyłki, a następnie ponowne przesłanie dokumentu.

Potwierdzenie wysyłki JPK VAT czyli jak pobrać UPO?

W systemie można wygenerować potwierdzenie wysyłki JPK VAT czyli tzw. UPO na dwa sposoby: bezpośrednio z konta klienta lub konta biura rachunkowego.

Aby pobrać UPO z konta klienta należy po zalogowaniu na konto wybranego klienta przejść do zakładki: START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY, gdzie należy zaznaczyć wcześniej wygenerowany plik i z górnej belki wybrać opcję Pobierz UPO.

Potwierdzenie wysyłki JPK - pobranie na koncie klienta

Po kliknięciu w tą opcję na dysk komputera zostanie pobrane UPO. Składa się z dwóch elementów:

  • UPO w formacie XML,

  • wizualizacja UPO w formacie PDF.

W celu wygenerowania potwierdzenia UPO dla pliku JPK VAT z kokpitu biura rachunkowego należy po zalogowaniu na konto biura przejść do zakładki: START » DEKLARACJE KLIENTÓW » SKARBOWE, gdzie należy zaznaczyć wygenerowany JPK VAT i skorzystać z opcji Pobierz UPO. Dzięki temu, potwierdzenie zostanie zapisane na dysku komputera.

Potwierdzenie wysyłki JPK - pobranie z poziomu konta biura rachunkowego

Masowe pobieranie UPO dla JPK VAT

System wFirma dla Biur Rachunkowych umożliwia również masowe pobieranie UPO dla JPK. W tym celu szef biura na koncie biura rachunkowego powinien przejść do zakładki: START » DEKLARACJE KLIENTÓW » SKARBOWE, gdzie należy zaznaczyć wszystkie pliki JPK VAT, dla których użytkownik chce wygenerować potwierdzenie wysyłki JPK i kliknąć w opcję Pobierz UPO.

Po kliknięciu w tą opcję na dysku komputera zostaną zapisane UPO do zaznaczonych JPK VAT.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy regularne aktualizacje systemu, które odpowiadają na potrzeby naszych klientów i są zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Gwarantujemy bezpieczeństwo korzystania z serwisu, nad którym nieustannie czuwają eksperci z zakresu prawa.
Ewa Szpytko-Waszczyszyn Dyrektor Działu Prawnego Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Ewa Szpytko-Waszczyszyn