Praktyka absolwencka - jak wprowadzić taką umowę do systemu?

Praktyki absolwenckie nie są zatrudnieniem w ramach stosunku pracy, są one regulowane w Ustawie o praktykach absolwenckich. Praktyka absolwencka została opisane w artykule: Wzór Umowa o praktykę absolwencką z omówieniem W systemie można bardzo łatwo rozliczać praktykę absolwencką, dzięki czemu w poprawny sposób wyliczy się podatek oraz wygeneruje PIT-11. 

Wprowadzenie praktykanta

Aby dodać praktykanta, należy przejść do zakładki KADRY » PRACOWNICY » DODAJ PRACOWNIKA » DODAJ DANE RĘCZNIE lub UDOSTĘPNIJ KWESTIONARIUSZ ONLINE i uzupełnić wymagane pola.

Praktyka absolwencka - dodawanie osoby

 

Praktyka absolwencka - umowa

Aby dodać w systemie praktykę należy dodać umowę zlecenie może odbyć się to z poziomu zakładki: 

  • KADRY » UMOWY » DODAJ UMOWĘ » UMOWA ZLECENIE lub
  • KADRY » PRACOWNICY » WYSTAW » UMOWĘ » UMOWA ZLECENIE 

Praktyka absolwencka w systemie

Natomiast w zakładce ZUS jako schemat składek należy wybrać “Praktyka absolwencka”.

Praktyka absolwencka jako schemat ZUS

Po wyborze schematu w zakładce Podatek dochodowy można zaznaczyć czy dana osoba korzysta ze zwolnienia PIT (dla młodych). Jest to istotne bo od 2021 osoby osiągające przychody z praktyk absolwenckich mają prawo do korzystania z tego zwolnienia. Co ważne gdy zostanie zaznaczona opcja “automatyczne” wówczas osoby do 26 roku życia nie będą miały naliczonego podatku, natomiast osoby które przekroczą ten wiek będą miały naliczany podatek.

 

Praktyka absolwencka za zwolnienie dla młodych

Udokumentowanie wypłaty

Wypłatę z tytułu praktyki dokumentuje się za pomocą rachunku. Aby wygenerować rachunek, należy przejść do zakładki KADRY » RACHUNKI i wybrać opcję DODAJ RACHUNEK.

Praktyka absolwencka - wypłata

 

W systemie można sporządzić listę płac dla praktyki, wystarczy przejść do zakładki KADRY » LISTY PŁAC » ZBIORCZE i wybrać opcję DODAJ, a następnie wybrać LISTĘ PŁAC (UMOWY ZLECENIE) 

Praktyka absolwencka - zaświadczenie

System pozwala wygenerować zaświadczenie o odbywaniu praktyk KADRY » PRACOWNICY, gdzie należy zaznaczyć właściwego pracownika i kliknąć na ikonę Wystaw. Następnie należy wybrać pole Zaświadczenie. W otwartym oknie należy wybrać Zaświadczenie o odbyciu praktyk. Pola prace wykonywane w czasie praktyk oraz Umiejętności uzyskanie w czasie praktyk należy uzupełnić samodzielnie. Omawiana funkcjonalność znacznie uprości formalności związane z praktyką.

 

Praktyka absolwencka - zaświadczenie

Zaliczki na podatek

Podatek dochodowy naliczony od wynagrodzenia należy wyliczyć w zakładce START » PODATKI » PODATEK ZA PRACOWNIKA » ZALICZKA NA PIT-4R.

Praktyka absolwencka - podatek

Należy pamiętać że po zakończonym roku do urzędu skarbowego przekazuje się deklaracje PIT 4R START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » DODAJ DEKLARACJĘ, następnie z listy wybrać ROCZNA ZBIORCZA DEKLARACJA DOCHODÓW PRACOWNIKÓW (PIT 4R).

PIT-11 z praktyki absolwenckiej

Po zakończonym roku należy sporządzić PIT-11.W tym celu należy przejść do zakładki KADRY » DEKLARACJE » DODAJ DEKLARACJĘ » DEKLARACJA DOCHODÓW PRACOWNIKA (PIT-11). 

Praktyka absolwencka w PIT 11

Utworzony PIT-11 można droga elektroniczną w szybki sposób przekazać bezpośrednio do ministerstwa. O czym więcej w artykule: PIT-11 deklaracja dochodów pracowników online.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy innowacyjność serwisu popartą wieloletnim doświadczeniem w branży księgowości i zarządzania biznesem. Cały czas monitorujemy zmiany oraz trendy zachodzące w sposobie prowadzenia i rozwijania firmy.
Beata Kostrzycka Dyrektor ds. Rozwoju Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Beata Kostrzycka