Umowa organu zarządzającego w systemie

Członkowie zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę lub powołania. W przypadku umowy o pracę należy ich rozliczyć w taki sam sposób jak pozostałych pracowników. Natomiast jeżeli otrzymują wynagrodzenie z tytułu powołania, wówczas wprowadzona powinna zostać umowa organu zarządzającego. W systemie wFirma dla biur rachunkowych szybko wyliczysz wynagrodzenie dla takiej osoby a po zakończeniu roku rozliczysz je na deklaracjach rocznych. Sprawdź jak dokonać tego w prosty sposób!

Wprowadzenie osoby z zarządu do systemu

W pierwszej kolejności należy członka zarządu dodać do systemu poprzez KADRY » PRACOWNICY » DODAJ » DODAJ DANE RĘCZNIE i uzupełnić wymagane pola. Będą one zaczytywane w pozostałych miejscach w systemie.

Umowa organu zarządzającego - dodawanie pracownika

Umowa organu zarządzającego

Dodanie umowy w systemie jest potrzebne wyłącznie na cele rozliczenia wynagrodzenia, nie podlega ona wydrukowi. Umowę wprowadza się w zakładce:

  • KADRY » PRACOWNICY » zaznaczenie pracownika » WYSTAW » UMOWĘ » UMOWA ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO lub

Umowa organu zarządzającego z zakładki pracownicy

  • KADRY » UMOWY » DODAJ » UMOWA ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO.

Umowa organu zarządzającego - jak ją dodać?

W oknie dodawania umowy wybiera się wcześniej dodanego członka zarządu, następnie wprowadza wynagrodzenie w kwocie brutto oraz określa okres obowiązywania umowy. Konieczne jest również ustawienie odpowiedniej stopy procentowej podatku (17% lub 32%) czy kosztów uzyskania przychodu.

Lista płac a wynagrodzenie członka zarządu

W systemie umowa organu zarządzającego rozliczona jest na podstawie listy płac, którą generuje się w zakładce KADRY » LISTY PŁAC » DODAJ. Jeżeli wynagrodzenie członków zarządu ma być wykazane na osobnej liście płac wówczas należy wybrać LISTĘ PŁAC (ORGANY ZARZĄDZAJĄCE).

Umowa organu zarządzającego - dodanie listy płac

Wynagrodzenie to nie stanowi podstawy do oskładkowania ubezpieczeniami ZUS. W związku z tym od wskazanej kwoty system automatycznie potrąca jedynie wyliczoną na podstawie podanych w umowie parametrów, zaliczkę podatek dochodowy.

Umowa organu zarządzającego podgląd wyliczenia

Zaliczka na podatek dochodowy

Podatek dochodowy od wynagrodzenia członków zarządu należy wyliczyć w zakładce START » PODATKI » PODATEK ZA PRACOWNIKA » MIESIĘCZNA ZALICZKA NA PODATEK DOCHODOWY PRACOWNIKÓW (PIT-4).

Umowa organu zarządzającego - zaliczka od wypłaty

Deklaracje roczne

Wynagrodzenie dla organu zarządzającego opodatkowane jest na zasadach ogólnych, dlatego po zakończonym roku należy wykazać dochód na deklaracji PIT-11. Stworzenie tego zeznania jest bardzo intuicyjne. Wystarczy przejść do zakładki KADRY » DEKLARACJE » DODAJ » DEKLARACJA DOCHODÓW PRACOWNIKA (PIT-11). Dochody organu zarządzającego wykazane są w pozycji E 6.

Umowa organu zarządzającego w zeznaniu rocznym

Po zakończeniu roku należy wygenerować również zbiorczą deklarację roczną PIT-4R, a jest to możliwe w START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » DODAJ DEKLARACJA » ROCZNA ZBIORCZA DEKLARACJA DOCHODÓW PRACOWNIKÓW (PIT-4R). Dane do niej zostaną zaczytane z dodanych wcześniej list płac.

Dzięki integracji z MF, obie deklaracje roczne można wysłać bezpośrednio z systemu do urzędu skarbowego, o czym więcej można przeczytać w opracowaniu: E-deklaracje - wysyłka elektroniczna deklaracji.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska