Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów u nievatowca

Klient korzysta ze zwolnienia z VAT i sprzedaje towary klientowi z Niemiec. Czy transakcja może być traktowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów u nievatowca po rejestracji do VAT-UE? W jaki sposób powinien wystawić fakturę?

Szymon, Łódź

 

System wFrirma dla Biur rachunkowych umożliwia wystawianie faktur na rzecz zagranicznych kontrahentów.

Transakcja sprzedaży towarów na rzecz kontrahentów z UE nie będzie traktowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) ponieważ nie jest spełniony podstawowy warunek - klient jako sprzedawca nie jest czynnym podatnikiem VAT. Tak więc pomimo rejestracji do VAT-UE wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów u nievatowca nie może mieć miejsca.

W takiej sytuacji należy wystawić fakturę poprzez zakładkę PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ (bez VAT). W zakładce ZAAWANSOWANE możliwy jest wybór języka i waluty w jakiej faktura ma zostać wystawiona.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów u nievatowca

Tak wystawiona faktura zostanie ujęta w kolumnie 7 KPiR - Sprzedaż towarów i usług lub w Ewidencji Przychodów (w przypadku ryczałtowców). Jeśli została ustawiona waluta obca system dokona automatycznego przeliczenia na PLN.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy innowacyjność serwisu popartą wieloletnim doświadczeniem w branży księgowości i zarządzania biznesem. Cały czas monitorujemy zmiany oraz trendy zachodzące w sposobie prowadzenia i rozwijania firmy.
Beata Kostrzycka Dyrektor ds. Rozwoju Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Beata Kostrzycka