Aby mogła zostać wygenerowana zaliczka na podatek dochodowy w systemie w pierwszej kolejności należy uzupełnić (jeśli nie były uzupełniane w momencie zakładania konta) podstawowe informacje dotyczące rozliczania podatku dochodowego w zakładce: USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY.
W celu wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy należy przejść do zakładki: START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY » WYLICZ PODATEK.
Kolejny krokiem jest wybór okresu, za który generowana jest zaliczka.
Aby w systemie zaliczka na podatek dochodowy została prawidłowo wyliczona, należy w pierwszej kolejności rozliczyć opłacone w danym okresie składki ZUS. W przypadku deklaracji ZUS DRA, które są generowane w systemie możliwe jest rozliczenie ich w dwojaki sposób. Można dokonać tego bezpośrednio w zakładce START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE zaznaczyć opłaconą deklarację i w górnym menu wybrać funkcję ZAPŁAĆ » ROZLICZ a następnie wprowadzić faktyczna datę zapłaty składek.
W przypadku gdy deklaracje ZUS DRA nie są tworzone w systemie wówczas odliczenia składek można dokonać bezpośrednio przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy. Więcej informacji na ten temat w artykule: Wprowadzanie składek ZUS wyliczonych poza systemem
W celu uzupełnienia kwoty dochodu osiąganego z innej działalności gospodarczej, podczas wyliczania zaliczki na podatek dochodowy w systemie należy zaznaczyć okienko PROWADZĘ INNĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ.
Wówczas uaktywni się okno, w którym należy wpisać dochód narastająco z innej działalności.
W celu wyliczenia zaliczki na podatek CIT przy pełnych księgach rachunkowych należy przejść do zakładki: START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY » WYLICZ PODATEK. Po wybraniu okresu za jaki ma być wyliczona zaliczka pojawi się okno z wyborem stawki CIT - domyślnie ustawione jest 9%.
Podczas generowania zaliczki możliwe jest dodanie dodatkowych doliczeń i odliczeń.
Definiowanie schematu zaliczki na CIT możliwe jest w zakładce USTAWIENIA »PODATKI » PODATEK DOCHODOWY » SCHEMAT ZALICZKI CIT.
Podczas generowania wyliczenia pojawi się okno z automatyczną dekretacją deklaracji gdzie w razie potrzeby można odznaczyć automatyczne wyliczenie w celu naniesienia ręcznego księgowania.
Schemat dekretacji zaliczki zdefiniowany jest w zakładce USTAWIENIA » PLAN KONT I SCHEMATY KSIĘGOWE » SCHEMATY KSIĘGOWE.
Po zapisaniu wyliczenia zaliczki na szczegółach po kliknięciu na miesiąc pojawi się dodatkowa podzakładka DEKRETACJA z widoczną treścią PK wygenerowanego dla celów księgowania wyliczonej zaliczki na podatek.
W przypadku kont prowadzonych na pełnej księgowości możliwe jest podglądnięcie jakie konta oraz kwoty zostały wzięte pod uwagę przy wyliczaniu danego parametru zaliczki CIT. W tym celu należy w zakładce START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY przy zaliczce kliknąć na opcję ZOBACZ SZCZEGÓŁY WYLICZENIA i następnie kliknąć na wyrażenie "przychód narastająco" bądź "koszty narastająco". Wówczas pojawi się okno ze szczegółami wyliczenia.
W przypadku gdy dokonamy zmian w zapisach w okresie w którym zaliczka na podatek dochodowy została już wygenerowana wówczas przy zaliczce w zakładce START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY pojawi się ikona informująca o nieaktualnej zaliczce na podatek.
Wówczas w takim wypadku należałoby sporządzić korektę o czym więcej w artykule: Korekta zaliczki na podatek dochodowy w systemie