Osoba prowadząca działalność gospodarczą w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie ma obowiązku opłacania składek społecznych oraz Fundusz Pracy. Poniżej instrukcja jak łatwo wprowadzić oraz rozliczać zasiłek macierzyński przedsiębiorcy oraz osoby współpracującej.
Po otrzymaniu zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorca, który dotychczas podlegał ubezpieczeniom społecznym powinien się z nich wyrejestrować się na druku ZWUA. Deklarację tą można sporządzić w zakładce START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ » ZUS ZWUA.
Datą ustania ubezpieczeń będzie dzień urodzenia lub przysposobienia dziecka/ci. Jako kod przyczyny wyrejestrowania należy podać 600 - inna przyczyna wyrejestrowania.
Następny krok to utworzenie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZZA. Można je wygenerować w zakładce START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ » ZUS ZZA. Data powstania objęcia tym ubezpieczeniem to również dzień, w którym przyznano zasiłek macierzyński.
Deklaracje ZWUA i ZZA należy przekazać do ZUS jak najszybciej. Można to zrobić bezpośrednio z systemu wFirma dla biur rachunkowych, o czym poniżej.
Co do zasady pomniejszenie składek powinno nastąpić dopiero, gdy przedsiębiorca ma pewność co do przyznania mu świadczenia. Dlatego do momentu otrzymania decyzji powinien on opłacać składki w pełnej miesięcznej wysokości. Co ważne, obniżenie składek możliwe jest wyłącznie w przypadku, gdy przedsiębiorca opłaca składki od minimalnej podstawy wyznaczonej przez ZUS (preferencyjnej lub standardowej).
Jeżeli przedsiębiorca za miesiąc, w którym wystąpił poród sporządził i wysłał do ZUS deklarację DRA z wykazaniem pełnych składek, wówczas po otrzymaniu decyzji powinien złożyć korektę z naliczeniem częściowych składek. Można ją wygenerować w zakładce START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ. Po pojawieniu się okna należy przejść do zakładka ZAAWANSOWANE i zaznaczyć opcję “częściowe składki“, po czym w polu, które się pojawi, wprowadzić liczbę dni podlegania ubezpieczeniom społecznym.
Zarówno deklaracje rozliczeniowe jak i deklaracje zgłoszeniowe można wysłać do ZUS bezpośrednio z systemu wFirma dla biur rachunkowych. Wystarczy posiadać własny podpis kwalifikowany. Utworzoną deklarację należy zaznaczyć i z górnego paska wybrać WYŚLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ DO ZUS » WYŚLIJ W ZESTAWIE. Wtedy pojawi się okno z możliwości podpisania deklaracji i wysłania do systemu EWD ZUS.
Po wysłaniu do ZUS deklaracji (lub korekty deklaracji) za miesiąc, w którym przyznano zasiłek macierzyński przedsiębiorcy, powinien on zmienić schemat opłacania składek w zakładce USTAWIENIA » PODATKI » ZUS » OGÓLNE. Tam w polu SCHEMAT należy wybrać “Tylko zdrowotne” lub ”Tylko zdrowotne - 2-letni preferencyjne ZUS" lub "Tylko zdrowotne - MAŁY zus". Dzięki temu na deklaracjach DRA sporządzanych w kolejnych miesiącach będzie widniała wyłącznie składka zdrowotna.
W sytuacji, gdy osoba prowadząca działalność nie zatrudnia pracowników (składki opłaca wyłącznie za siebie) i co miesiąc informacje na DRA są takie same nie wystąpią żadne zdarzenia, które mają wpływ na deklaracje (nic nie ulega zmianie), po przekazaniu pierwszej deklaracji z wykazaniem wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne, może skorzystać ze zwolnienia z przekazywania kolejnych deklaracji rozliczeniowych do ZUS do momentu wystąpienia zmiany.
Jeżeli zasiłek macierzyński przedsiębiorcy podlega wyrównaniu do kwoty świadczenia rodzicielskiego (1000 zł), wówczas osoba prowadząca działalność jest zwolniona z opłacania składki nie tylko na ubezpieczenie społeczne, ale również zdrowotne. Tu sytuacja jest bardziej złożona ze względu na to, że zwolnienie ze składki zdrowotnej przysługuje od pierwszego pełnego miesiąca. W związku z tym należy wykonać odpowiednie kroki:
Wszystkie wygenerowane deklaracje przekazuje się do ZUS jak najszybciej.
Po wygenerowaniu deklaracji za miesiąc, w którym nastąpił poród należy zmienić schemat składek. W zakładce USTAWIENIA » PODATKI » ZUS » OGÓLNE można wybrać odpowiedni schemat składek - "Tylko zdrowotne", dodatkowo zaznacza się opcję "zwolnienie ze składki zdrowotnej". W części zaawansowane ustawia się kod tytułu ubezpieczenia 05 80 xx i zapisać zmiany.
Po tych krokach na deklaracji DRA będzie wykazana podstawa składki zdrowotnej, ale sama składka zdrowotna będzie wynosiła 0 zł.
System wFirma dla biur rachunkowych pozwala na dopełnienie wszystkich formalności związanych z przejściem klienta na zasiłek macierzyński. Szybkie i intuicyjne generowanie deklaracji, a następnie bezpośrednia wysyłka wszystkich dokumentów do ZUS znacznie zaoszczędzi Twój czas.