Przedsiębiorca, który zgłoszony jest do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz regularnie opłaca tą składkę, za okres niezdolności do pracy ma prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego z ZUS. W celu otrzymania zasiłku chorobowego przedsiębiorca musi przekazać do ZUS oryginał zwolnienia lekarskiego oraz wypełnione zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b. Zaświadczenie to przekazuje się do ZUS-u za przedsiębiorców oraz osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.
Formularz ten składa się w celu ustalenia prawa do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego czy rehabilitacyjnego i ich wysokości. Zaświadczenie należy przekazać do ZUS-u wraz z drukiem zwolnienia lekarskiego (ZUS ZLA) w ciągu 7 dni od daty wystawienia zwolnienia.
Formularza ZUS Z-3b można wygenerować w systemie w zakładce START » ZUS » DRUKI Z-3B I Z-15A/B» DODAJ ZAŚWIADCZENIE.
Pojawi się się okno dodawania zaświadczenia, w którym należy wybrać osobę, która przebywała na zwolnieniu chorobowym. Z listy będzie można wybrać przedsiębiorcę lub osobę współpracującą, jeśli taka jest wprowadzona do systemu.
Na pierwszej stronie w części I DANE PŁATNIKA SKŁADEK dane uzupełniają się automatycznie na podstawie informacji wprowadzonych w zakładce USTAWIENIA.
W części II znajdują się DANE OSOBY UBEZPIECZONEJ, czyli osoby wybranej przy generowaniu formularza. Zaczytywane są bezpośrednio z ustawień.
W części III należy zaznaczyć odpowiednie pole, w zależności od tego o jakiego rodzaju świadczenie stara się ubezpieczony. Jeśli przedsiębiorca stara się o ZASIŁEK CHOROBOWY lub ZASIŁEK OPIEKUŃCZY, obowiązkowe będzie podanie okresu zwolnienia lekarskiego (na podstawie zwolnienia lekarskiego) oraz jeżeli się zna wówczas należy wpisać nr i serii dokumentu ZUS ZLA lub oznaczenie, że zostało wystawione elektronicznie.
W przypadku zasiłku opiekuńczego konieczne jest złożenie dodatkowo druku Z-15a lub Z-15b.
W części IV w pkt 1 znajduje się informacja o ubezpieczeniu chorobowym i wypadkowym, którym podlega ubezpieczony. Informacje w tej części również wypełnione są na podstawie ustawień wprowadzonych w systemie w zakładce USTAWIENIA » PODATKI » ZUS.
Manualne wprowadzanie zmian dotyczących podleganiu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, które nie będą zgodne ze zgłoszeniem w ZUS-ie, mogą wpłynąć na przyznanie prawa do świadczenia, o które ubiega się płatnik.
Punkt 2 należy wypełnić tylko w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała na skutek:
W części V należy podać numer rachunku bankowego, na który ubezpieczony chce otrzymać zasiłek. Jeśli numer konta nie zostanie podany, przyznany zasiłek zostanie przekazany za pomocą przekazu pocztowego.
Tak wygenerowane zaświadczenie należy wydrukować i po złożeniu podpisu przekazać do ZUS-u osobiście lub wysłać pocztą wraz z oryginałem zwolnienia lekarskiego.
Dokumentu ZUS Z-3b nie można wysłać drogą elektroniczną z bezpośrednio z systemu, bowiem ZUS nie daje takiej możliwości zewnętrznym systemom księgowym. Druk ten można po dodaniu w systemie:
Zaświadczenie Z-3b jest bardzo proste w wypełnieniu. Warto je złożyć jak najszybciej, aby przedsiębiorca nie musiał oczekiwać na wypłatę świadczenia i mógł opłacić niższe składki.