Kod zawodu na deklaracji zgłoszeniowej ZUS ZUA i ZZA

16 maja 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe wzory dokumentów zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZZA. Do tej daty konieczne jest wypełnienie pola KOD ZAWODU. Część ta dotyczy osób ubezpieczonych aktywnych zawodowo np. zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, zlecenie czy też przedsiębiorców. W formularzu: 

  • ZUS ZUA w bloku X stało się aktywne pole 01 „Kod wykonywanego zawodu” w bloku X.
  • ZUS ZZA w bloku V „Kod tytułu ubezpieczenia i kod wykonywanego zawodu” wprowadzono pole 02  „Kod wykonywanego zawodu”.

Co ważnie kod zawodu należy uzupełniać w przypadku zgłoszeń, korekt i zmian tych deklaracji wysyłanych po 16 maja 2021 r. Dzięki tej funkcjonalności w systemie wFirma dla biur rachunkowych wysyłka deklaracji z systemu jest bardzo łatwa i intuicyjna. 

Jak wybrać kod zawodu?

Na dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA kod zawodu powinien być zgodny z klasyfikacją zawodów, która jest określona rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

W przypadku kodu zawodu u osób zatrudnionych na podstawie umowy wybór kodu zawodu wydaje się stosunkowo najprostszy bo odpowiada on stanowisku pracownika.Jeżeli w klasyfikacji nie ma stanowiska na jakim pracuje pracownik wówczas należy wybrać taki zawód, którego opis jest jak najbardziej zbliżony do wykonywanych przez pracownika zadań. Natomiast sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku zleceniobiorców oraz przedsiębiorców w ich przypadku kod zawodu wybiera się na podstawie opisu zawodu i wybiera się taki który najbardziej odpowiada czynnościom jakie wykonują.

Aby wybrać kod zawodów można skorzystać z wyszukiwarki opisów zawodów dostępnej pod adresem:

https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow

Kody zawodów w umowach

Generując umowę o pracę oraz zlecenie KADRY » UMOWY » DODAJ UMOWĘ » UMOWA O PRACĘ/ZLECENIE w zakładce ZUS kod zawodu można wybrać z listy rozwijanej, który zostanie wykazany w deklaracji zgłoszeniowej.

 Kod zawodu w umowie

Kod zawodu na ZUS ZUA i ZZA

Generując deklaracje zgłoszeniowe ZUS ZUA lub ZZA START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE ZUS » DODAJ DEKLARACJĘ

 Kod zawodu  dodawanie deklaracji

W oknie dodawania deklaracji będzie nowe pole KOD ZAWODU. Które zostanie uzupełnione automatycznie jeżeli kod został wybrany podczas dodawania umowy, w przeciwnym wypadku należy ten kod wybrać z listy rozwijanej.

Kod zawodu - ZUA

Deklaracja zgłoszeniowa zawierającą kod zawodu można wysłać bezpośrednio do ZUS START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE. Po zaznaczeniu właściwej deklaracji podświetli się pole WYŚLIJ/EKSPORTUJ, gdzie wybrać należy Wyślij do ZUS.

 

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska