Metoda FeFo (pierwsze traci ważność, pierwsze wyszło) w magazynie

W systemie wFirma dla Biur Rachunkowych możliwe jest ustalenie dat ważności dla towarów i kompletów (opcja niedostępna dla usług). Innymi słowy system umożliwia włączenie dla nich metody FeFo (pierwsze traci ważność, pierwsze wyszło) służącej do wydawania produktów z magazynu zgodnie z wprowadzonymi datami ważności przy produktach.

Metoda FeFo (pierwsze traci ważność, pierwsze wyszło) jest dostępna tylko na kontach z wykupionym pakietem rozbudowanego magazynu.

Metoda FeFo - na czym polega?

Metoda Fefo oznacza, że w pierwszej kolejności wydawany jest towar, który najszybciej traci ważność. Zatem istotne jest, by prawidłowo oznaczać daty w przyjmowanych partiach produktów.

Jeżeli dwie lub więcej przyjmowanych partii jednego produktu będą miały tę samą datę ważności system zastosuje dla nich metodę FiFo (pierwsze przyszło, pierwsze wyszło).

Przykład 1.

Przedsiębiorca posiada na stanie jogurt z dwiema datami ważności:

 • partia nr 1, sztuk 15, data ważności 20 czerwca (przyjęcie 19.05.2019 roku),

 • partia nr 2, sztuk 7, data ważności 13 czerwca (przyjęcie 20.05.2019 roku).

10. czerwca sprzedano 7 sztuk jogurtu. Jako, że dla produktu jogurt zostały włączone daty ważności wydana zostanie partia nr 2 - ponieważ data ważności w tej partii upływa najszybciej.

Przykład 2.

Przedsiębiorca posiada na stanie jogurt z dwiema partiami:

 • partia nr 1, sztuk 10, data ważności 20 czerwca (przyjęcie 19.05.2019 roku),

 • partia nr 2, sztuk 7, data ważności 20 czerwca (przyjęcie 20.05.2019 roku).

10. czerwca sprzedano 7 sztuk jogurtu. W związku z tym, że produkt posiada partie z tą samą datą ważności zastosowana zostanie metoda FiFo (pierwsze przyszło, pierwsze wyszło). Czyli wydana zostanie partia nr 1.

Przykład 3.

Przedsiębiorca posiada na stanie jogurt z trzema partiami:

 • partia nr 1, sztuk 20, data ważności 20 czerwca (przyjęcie 19.05.2019 roku),

 • partia nr 2, sztuk 15, data ważności 20 czerwca (przyjęcie 20.05.2019 roku),

 • partia nr 3, sztuk 15, data ważności 13 czerwca (przyjęcie 20.05.2019 roku).

10. czerwca sprzedano 25 sztuk mleka. W związku z tym wydana zostanie paria nr 3 (15 sztuk) - zgodnie z metodą FeFo oraz partia 1 (10 sztuk) - zgodnie z metodą FiFo. 

Jak włączyć metodę FeFo i określanie dat ważności przy produktach?

W celu włączenia funkcji dat ważności dla towarów oraz kompletów należy przejść do zakładki: USTAWIENIA » INNE » MAGAZYN i zaznaczyć opcję WŁĄCZ DATY WAŻNOŚCI PRODUKTÓW oraz zapisać zmiany.

Metoda FeFo - dodaj produkt z datą ważności

Następnie, należy włączyć daty ważności dla konkretnego produktu. Można to zrobić na dwa sposoby. Może się to odbyć na poziomie dodawania produktu schematem: MAGAZYN  » PRODUKTY » PRODUKT » DODAJ PRODUKT poprzez zaznaczenie opcji DATA WAŻNOŚCI.

Druga możliwość włączenia dat ważności przy produkcie pojawia się w trakcie modyfikacji produktu (pod warunkiem, że został on już wprowadzony w magazynie) poprzez przejście do zakładki: MAGAZYN » PRODUKTY, następnie wybieramy produkt i korzystamy z opcji MODYFIKUJ » MODYFIKUJ. W oknie które się pojawi zaznaczamy opcję DATY WAŻNOŚCI.

Informacja o dacie ważności przypisanej do partii

Przypisane partie do produktu znajdują się w szczegółach produktu, które można wyświetlić klikając na nazwę produktu w zakładce MAGAZYN » PRODUKTY, gdzie przechodzimy do podzakładki MAGAZYN. W sekcji “Partie produktu” znajdują się wszystkie partie utworzone dla produktu.

Metoda FeFo - partie towaru z terminem ważności

Więcej na temat funkcji określania dat ważności przy produktach w artykule pomocy: Daty ważności produktów w magazynie.

Co jeśli produkt ma partie z datami ważności i bez dat?

W sytuacji, gdy nie dla wszystkich partii produktu zostały określone daty ważności, to podczas wydawania tego produktu system zastosuje w pierwszej kolejności metodę FeFo. Jeżeli partie z datą ważności zostaną już wydane, to w następnej kolejności system będzie wydawał partie bez wprowadzonej daty ważności zgodnie z metodą FiFo.

Jak uzupełnić datę ważności dla partii dodanej bez daty ważności oraz co zrobić gdy jedna partia zawiera kilka dat ważności wyjaśniamy w artykule pomocy: Daty ważności produktów - jak włączyć dla produktów posiadanych na stanie?

Przykład 4.

Podatnik posiada na stanie jogurt z czterema partiami:

 • partia nr 1, sztuk 15, brak określonej daty ważności (przyjęcie 19.05.2019 roku),

 • partia nr 2, sztuk 15, data ważności 30 czerwca (przyjęcie 20.05.2019 roku),

 • partia nr 3, sztuk 10, data ważności 23 czerwca (przyjęcie 20.05.2019 roku),

 • partia nr 4, sztuk 15, brak określonej daty ważności (przyjęcie 24.05.2019 roku).

10. czerwca nastąpiła sprzedaż 12 sztuk jogurtu. W związku z tym w systemie wydana zostanie paria nr 3 (10 sztuk) i partia nr 2 (2 sztuki), ponieważ zadziałała metoda FeFo (według najwcześniejszej określonej daty ważności). Następnie 11 czerwca sprzedano kolejne 15 sztuk jogurtu. W związku z tym wydana zostanie paria nr 2 (13 sztuk) oraz partia 1 (2 sztuki) - zadziałała jako pierwsza metoda FeFo (według daty przyjęcia produktu) i później zeszła paria w metodzie FiFo.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska