Nota korygująca - jak wystawić?

Notę korygującą w systemie wFirma dla Biur Rachunkowych możne wystawić każdy użytkownik przypisany do konta, jednakże tylko w okresie ze statusem księgowym "otwartym" (klient czy pracownicy biura) oraz "w trakcie księgowania" (pracownicy biura).

Należy pamiętać, że nota korygująca wystawiana jest między innymi w przypadku, gdy otrzymana faktura czy korekta zawiera błędne dane odbiorcy. Dodatkowo powinna ona zostać zaakceptowana przez dostawcę, o czym więcej w artykule: Nota korygująca - czy wymaga akceptacji przez kontrahenta?

Jak wystawić notę korygującą w systemie?

W celu wystawienia noty korygującej należy przejść do zakładki WYDATKI » KSIĘGOWANIE, gdzie należy zaznaczyć właściwą fakturę i z górnego menu wybrać opcję WYSTAW » NOTĘ KORYGUJĄCĄ.

Nota korygująca - okno wystawiania

W oknie, należy uzupełnić Treść do poprawienia, czyli tą, która błędnie znalazła się na fakturze i Treść prawidłową - tą, która powinna znaleźć się na fakturze.

Nota korygująca - formularz

Dodatkowo, istnieje możliwość zmiany treści pól automatycznie wypełnionych przez system (dane sprzedawcy, seria lub data wystawienia). Po uzupełnieniu danych użytkownik powinien wybrać opcję:

  • ZAPISZ, jeżeli chce tylko zapisać daną notę,
  • ZAPISZ I DRUKUJ, jeżeli po zapisaniu nota ma zostać od razu pobrana na dysk komputera w formie PDF,
  • ZAPISZ I WYŚLIJ E-MAIL, jeżeli nota po zapisaniu ma zostać automatycznie wysłana do klienta.

Po zapisaniu, przy fakturze do której wystawiona była nota, pojawi się ikonaNota korygująca - ikona, która informuje o wystawionej nocie korygującej do dokumentu.

Notę korygującą można wydrukować poprzez kliknięcie na na tą ikonę, a następnie w oknie szczegółowym wybranie opcji DRUKUJ.

Nota korygująca - drukowanie

Jak wystawić zbiorczą notę korygującą?

W systemie istnieje również możliwość wystawienia zbiorczej noty korygującej dla jednego kontrahenta.

Należy to zrobić poprzez zakładkę WYDATKI » KSIĘGOWANIE, gdzie trzeba zaznaczyć faktury do których ma zostać wystawiona zbiorcza nota korygująca, następnie należy wybrać z paska zadań opcję WYSTAW » NOTĘ KORYGUJĄCĄ.

Nota korygująca - jak dodać w systemie?

W polu TREŚĆ DO POPRAWIENIA należy wpisać błędnie wprowadzoną treść, która znalazła się na fakturach, natomiast w polu TREŚĆ PRAWIDŁOWA należy wpisać poprawne dane. Jeżeli korygowane będą dane sprzedawcy, seria lub data wystawienia wówczas zmian należy dokonać w przypisanym do opcji polu. 

Nota korygująca - korygowanie danychPo zapisaniu przy odpowiednich fakturach pojawi się ikona Nota korygująca - ikona, która informuje, o tym, że została do nich wystawiona nota korygująca.

Nota korygująca - jak wydrukować?

Po kliknięciu na ikonę, pojawi się okno ze szczegółami dotyczącymi noty. W ten sposób można również ją wydrukować wybierając opcję DRUKUJ.

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Zapewniamy innowacyjność serwisu popartą wieloletnim doświadczeniem w branży księgowości i zarządzania biznesem. Cały czas monitorujemy zmiany oraz trendy zachodzące w sposobie prowadzenia i rozwijania firmy.
Beata Kostrzycka Dyrektor ds. Rozwoju Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Beata Kostrzycka