PPK są powszechnym system oszczędnościowym, w którym swój udział finansowy mają zarówno pracownik jak i pracodawca i skarb państwa. Podstawowe wpłaty do PPK wynoszą odpowiednio:
Uruchomienie PPK w systemie odbywa się z poziomu zakładki USTAWIENIA » INNE » KADRY, gdzie należy przejść do podzakładki “PPK”. W celu uruchomienia PPK w oknie dialogowym należy zaznaczyć opcję “włącz Pracownicze Plany Kapitałowe”.
Następnie użytkownik powinien wskazać miesiąc w którym firma została objęta obowiązkiem prowadzenia PPK. W wygenerowanym oknie pracodawca ma również możliwość określić wysokość dodatkowych wpłat na PPK.
Wpłaty dodatkowe PPK mogą wynosić:
Jeżeli pracodawca nie decyduje się na dokonywanie dodatkowych wpłat, wtedy należy wybrać opcję “brak” a następnie wybrać z listy właściwy fundusz inwestycyjny.
Posiadając włączoną funkcję PPK w systemie, użytkownik ma możliwość w szczegółach danego pracownika, dostępnych z poziomu zakładki KADRY » PRACOWNICY » zaznaczenie pracownika » MODYFIKUJ » ZUS, US, PPK, wprowadzić:
Wprowadzanie wpisów PPK do systemu pracownikom odbywać się może z poziomu zakładki KADRY » PRACOWNICY, gdzie należy zaznaczyć pracownika/pracowników dla których tworzony będzie dany rodzaj wpisu a następnie kliknąć w opcję PPK. Z wygenerowanej listy rozwijanej użytkownik może wybrać rodzaj wpisu jakiego chce dokonać.
Wpisy PPK można również tworzyć z poziomu szczegółów pracownika, które są dostępne w zakładce KADRY » PRACOWNICY » Szczegóły pracownika » PPK » DODAJ.
Użytkownik zarządzającymi PPK w systemie firmowym, ma możliwość generować następujące wpisy:
Dodatkowo przy generowanych wpisach znajdują się wyjaśnienia merytoryczne z danego zagadnienia.
Generowanie deklaracji zgłoszeniowych do PPK odbywa się z poziomu zakładki START » PPK » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ. W wygenerowanym oknie należy wybrać okres za jaki ma zostać sporządzona deklaracja, następnie należy kliknąć ZAPISZ.
W ten sposób w programie zostanie utworzona deklaracja zgłoszeniowa zawierająca wpisy ze wskazanego okresu (zgłoszenie pracownika, wznowienie czy też rezygnacja z PPK).
W celu pobrania deklaracji zgłoszeniowej w formie XML należy ją zaznaczyć i następnie wybrać z górnego paska akcję EKSPORTUJ. Pobrany na dysk plik można wczytać do systemu instytucji finansowej, z którą zawarto umowę o zarządzanie PPK.
Podczas generowania rachunku do umowy cywilnoprawnej dla zleceniobiorcy objętego PPK w zakładce KADRY » RACHUNKI » DODAJ RACHUNEK/ KADRY » RACHUNKI » kliknąć w wygenerowany ówcześnie rachunek, zostanie wyliczona składka PPK pracownika oraz pracodawcy, a także podatek od składki pracodawcy.
Zleceniobiorca będzie widział na wydruku rachunku jaka kwota dotycząca wpłaty na PPK została pobrana z jego wynagrodzenia.
Użytkownik generujący listę płac w zakładce KADRY » LISTY PŁAC » MENU » ZBIORCZE » DODAJ LISTĘ PŁAC ma możliwość zdecydować o sposobie rozliczenia podatku z tytułu wypłaty PPK w części pracodawcy:
Deklaracje rozliczeniowe PPK utworzyć można w zakładce START » PPK » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ.
Utworzoną deklarację można rozliczyć w faktycznej dacie opłacenia PPK, korzystając z opcji ROZLICZ. Dzięki czemu składka PPK płacona przez przedsiębiorcę zostanie zaksięgowana w KPIR.
W celu pobrania deklaracji rozliczeniowej w formie XML należy zaznaczyć wpis i wybrać akcję EKSPORTUJ. Plik zostanie wtedy pobrany na dysk, będzie można go zaimportować do systemu instytucji zajmującej się obsługa PPK.
Rozliczenie PPK w systemie wFirma dla biur rachunkowych jest bardzo proste. Odpowiednie wyliczenie wynagrodzeń nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Dzięki automatycznym rozwiązaniom stworzenie deklaracji i wywiązanie się z obowiązków dotyczących wysyłki deklaracji zajmie dosłownie kilka minut.