W tym miesiącu okazało się że jeden z pracowników zmarł. Jak śmierć pracownika w czasie trwania umowy wpływa na wyliczenie wynagrodzenia? Czy można taką sytuacje rozliczyć w systemie?
Jednym z powodów wygaśnięcia stosunku pracy jest śmierć pracownika. Takie zdarzenie zobowiązują pracodawcę do wypłaty rodzinie należności, jakie przysługują pracownikowi do dnia śmierci oraz czasami też odprawy pośmiertnej. Istotne jest że od wypłaconego rodzinie wynagrodzenia i ekwiwalentu nie potrąca się składek, jednak odprowadza się zaliczkę na podatek. Odprawy pośmiertna jest jednak całkowicie zwolniona z PIT i ZUS. Osoby prowadzące Kadry w systemie wFirma dla biur rachunkowych, w takiej sytuacji mają uproszczone zadanie. Po wprowadzeniu zakończenia umowy w systemie zostanie wyliczone wynagrodzenie uwzględniające przepisy obowiązujące w przypadku śmierci pracownika.
W pieszym kroku należy dodać zakończenie umowy, można to zrobić w zakładce KADRY » UMOWY zaznaczyć daną umowę oraz wybrać opcję DODAJ » ZAKOŃCZ. W oknie dodawania zakończenia umowy o pracę jako podstawę rozwiązania umowy należy wybrać: z powodu śmierci pracownika.
Po zatwierdzeniu rozwiązania umowy z powodu śmierci pracownika pojawi się komunikat, który informuje o konieczności modyfikacji listy płac z datą wypłaty, która ma miejsce po śmierci pracownika. Można to zrobić przechodząc do zakładki KADRY » LISTY PŁAC » MENU » ZBIORCZE, gdzie po zaznaczeniu listy płac należy kliknąć MODYFIKUJ.
Natomiast generując listę płac KADRY » LISTY PŁAC » MENU » ZBIORCZE automatycznie zostanie wygenerowana lista płac uwzględniająca jedynie podatek.
W związku ze śmiercią pracownika pracodawca ma obowiązek wyrejestrować go z ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od dnia ustania stosunku pracy. Deklaracje wyrejestrowującą generuje się START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ » ZUS ZWUA jako Kod przyczyny wyrejestrowania wybierając: 500 - zgon osoby ubezpieczonej. Deklaracje można wysłać bezpośrednio z systemu, a więc wysyłka będzie szybsza i o wiele prostsza. Na temat wysyłki deklaracji można przeczytać E-ZUS - deklaracje ZUS w wersji elektronicznej
W takim przypadku, pracodawca sporządza świadectwo pracy i przechowuje w akt osobowych. Z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy może wystąpić członek rodziny zmarłego pracownika lub inna osoba będąca spadkobiercą zmarłego pracownika. W celu wygenerowania świadectwa należy w zakładce zakładki KADRY » PRACOWNICY, zaznaczyć pracownika oraz z opcji DRUKUJ wybrać Świadectwo pracy. Należy je otworzyć w trybie edycji w celu uzupełnienia danych w świadectwie pracy.
Jeżeli po zmarłym pracowniku nie ma osób uprawnionych do renty rodzinnej pracodawca wystawia jedynie PIT-11 na osobę zmarłą z kwotami wypłaconymi pracownikowi do dnia śmierci.
Gdy po zmarłym są osoby uprawnione do renty rodzinnej, wówczas pracodawca jako powinien wystawić informację PIT-11:
System pozwala wygenerować PIT 11 za osobę zmarłą KADRY » DEKLARACJE » DODAJ DEKLARACJĘ » PIT 11, zostaną w nim uwzględnione tylko kwoty wynagrodzenia ze stosunku pracy otrzymane przez tę osobę do dnia śmierci.