Jeśli przedsiębiorca był zatrudniony na podstawie umowy o prace to z tytułu działalność opłacał jedynie składkę zdrowotną. Jednak działalność gospodarcza po zakończeniu umowy o pracę wymaga od przedsiebicrocy opłacania już pełnych składek ZUS. Przeczytaj!
więcejZwolnienie chorobowe przedsiębiorcy i osoby współpracującej przekazuje się wraz z zaświadczeniem ZUS Z-3b do ZUSu. Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu zasiłku przedsiębiorca może pomniejszyć swoje składki społeczne. Przeczytaj jak to zrobić w systemie!
więcejOsoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do skorzystania ze świadczeń ZUS po urodzeniu dziecka pod warunkiem, że podlegała pod ubezpieczenie chorobowe w dniu porodu. Sprawdź, jak wprowadzić zasiłek macierzyński przedsiębiorcy do systemu!
więcejGdy przedsiębiorca zachoruje, a jest zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego i regularnie opłaca składki, to ma prawo otrzymania świadczeń za czas niezdolności do pracy. Zobacz jak wygenerować ZUS Z-3b dla klienta w wFirma dla biur rachunkowych!
więcejW wyniku pomniejszenia składek na ubezpieczenia społeczne, spowodowane m.in. zwolnieniem lekarskim przedsiębiorcy konieczne będzie rozliczenie nadpłaty składek ZUS. Nadpłatę można przekazać na poczet przyszłych deklaracji. Zobacz jak zrobić to w systemie.
więcejW niektórych sytuacjach przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia czy ujęcia składek z deklaracji ZUS DRA w kosztach. Rozwiązaniem jest neutralna płatność, dzięki której deklaracja zostaje rozliczona, a składki nie są nigdzie księgowane. Zobacz!
więcejSystem wFirma dla biur rachunkowych umożliwia generowanie Z-3 dla pracownika. Zaświadczenie płatnika składek to niezbędny dokument, który pracodawca przekazuje do ZUS wraz ze zwolnieniem lekarskim w celu wypłaty przez ZUS zasiłku. Dowiedz się więcej!
więcejRoczna informacja dla osoby ubezpieczonej to dokument, który pracodawcy mają obowiązek sporządzenia m.in. dla pracowników i zleceniobiorców. Powinna ona uwzględniać wszystkie informację o naliczonych składkach. Sprawdź, jak ją wygenerować!
więcejObowiązkiem przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników jest odprowadzenie podatku dochodowego za pracownika. Zaliczka na podatek dochodowy za pracownika w systemie obliczana jest na podstawie wprowadzonych list płac i rachunków. Zobacz!
więcejDeklaracje PIT-11 za rok poprzedni pracodawca musi przekazać pracownikowi oraz US. PIT 11 to podstawowa informacja o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak ją wygenerować? Sprawdź!
więcejCzy roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest przez system kontrolowana? Jak pilnować limitu przychodów, od których odprowadzane są te składki? Sprawdź jak działa limit w systemie wFirma dla biur rachunkowych!
więcej