JPK V7 - Jednolity Plik Kontrolny dla Rejestrów VAT

Od października 2020 roku wszyscy czynni podatnicy VAT są zobowiązani do comiesięcznej wysyłki do urzędu JPK V7. Platforma wfirma dla biur rachunkowych umożliwia wygenerowanie oraz wysyłkę JPK V7 bezpośrednio z systemu. Czynności te może wykonać wyłącznie opiekun i szef biura rachunkowego.

Jak wygenerować JPK V7?

Jednolity Plik Kontrolny JPK V7 może zostać wygenerowany w systemie z dwóch poziomów:

  1. Bezpośrednio na koncie klienta

W celu wygenerowania JPK V7 należy przejść na koncie klienta do zakładki START » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY » DODAJ » DODAJ JPK V7. W kolejnym oknie należy wybrać okres oraz cel złożenia pliku.

JPK VAT - dodawanie w systemie

  1. Poprzez masowe wygenerowanie JPK_V7 dla wybranych klientów

Aby wygenerować JPK V7 jednocześnie dla wybranych lub wszystkich klientów należy w panelu głównym, w zakładce FIRMY zaznaczyć firmy na liście a następnie z górnego paska menu wybrać opcję WYLICZENIA » GENERUJ JPK V7.

JPK VAT - generowanie dla wielu klientów

Jak oznaczyć zwrot nadwyżki VAT w JPK V7 w 15, 25, 40, 60, 180 dni?

W momencie generowania pliku JPK opiekun lub szef biura może zawnioskować w imieniu klienta o zwrot nadwyżki VAT na rachunek bankowy lub rachunek VAT klienta. W tym celu w oknie generowania JPK_V7 na stronie 3 należy zaznaczyć opcję BANKOWY i wybrać TERMIN ZWROTU czyli 15, 25, 40, 60 lub 180 dni i wprowadzić wartość w polu KWOTA ZWROTU. Jeżeli klient nie zdecydował się na zwrot całej wartości nadwyżki to pozostała kwota do przeniesienia na kolejny okres będzie uzupełniona w poz. 62 Kwota do przeniesienia.

JPK VAT a zwrot nadwyżki VAT

Jeżeli klient zdecyduje się na zwrot nadwyżki VAT na rachunek VAT to należy zaznaczyć opcję VAT a system domyślnie wybierze termin zwrotu na 25 dni. 

JPK VAT - zwrot na rachunek VAT

Wysyłka JPK V7 do urzędu

System umożliwia bezpośrednią wysyłkę do urzędu wygenerowanego pliku. W tym celu należy przejść do zakładki START » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY, zaznaczyć wygenerowany plik JPK_V7 na liście i z górnego paska menu wybrać opcję WYŚLIJ/EKSPORTUJ, a następnie WYŚLIJ DO MF.

JPK VAT a sposób weryfikacji pliku

Opiekun lub szef biura mają możliwość wysyłki JPK V7 za pomocą:

  • WŁASNY PODPIS

JPK VAT - wysyłka własnym podpisem

  • BEZ PODPISU (kwotą przychodu) 

JPK VAT - wysyłka przychodem

  • ePUAP.

JPK VAT - wysyłka ePUAP

Możliwa jest również masowa wysyłka plików JPK V7 klientów. W tym celu należy przejść na koncie biura rachunkowego do zakładki START » DEKLARACJE KLIENTÓW » SKARBOWE, zaznaczyć na liście wygenerowane wcześniej JPK V7 klientów i z górnego paska menu wybrać opcję WYŚLLIJ DO URZĘDU. Wysyłka możliwa jest z zakładki WŁASNY PODPIS czyli z podpisem należącym do biura rachunkowego.

Masowa wysyłka JPK VAT

Jak pobrać UPO po wysyłce JPK V7?

Po prawidłowej wysyłce JPK_V7 do urzędu obok pliku w danym miesiącu pojawi się ikona zielonej koperty. Oznacza to, że możliwe jest pobranie UPO. W tym celu należy zaznaczyć JPK_V7 na liście i z górnego paska menu wybrać opcję POBIERZ UPO.

JPK VAT - pobieranie UPO

Możliwe jest również masowe pobranie UPO dla wysłanych do urzędu plików JPK V7 klientów. W tym celu należy przejść na koncie biura rachunkowego do zakładki START » DEKLARACJE KLIENTÓW » SKARBOWE, zaznaczyć na liście wygenerowane wcześniej JPK V7 klientów i z górnego paska menu wybrać opcję POBIERZ UPO.

JPK VAT dla rejestrów VAT

Zapoznaj się z wszystkimi zmianami podatkowymi które weszły w 2020 roku, w tym największą dotyczącą nowego obowiązku oznaczania kodami GTU sprzedaży w JPK V7 

Czegoś zabrakło? Skontaktuj się z nami
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska